Alex Cousseau: Mamuti, velikani, vesoljci in moja sestrica (učna priprava)
UČNA PRIPRAVA - DIDAKTIKA KNJIŽEVNOSTI
Alex Cousseau: Mamuti, velikani, vesoljci in moja sestrica
Študentki: Maja Bergant, Ida Štimec
Študijsko leto: 2011/2012
Šola: OŠ Toneta Čufarja Ljubljana
Didaktik na PeF: dr. Milena Mileva Blažić
Mentorica na OŠ: Marina Doblekar, prof. razrednega pouka
Učni predmet: SLOVENŠČINA
Razred: 1. A
Datum: 17. 1. 2012
Zap. št. ure:
Učna tema: Obstoj
Učna enota: Alex Cousseau: Mamuti, velikani, vesoljci in moja sestrica
Učne oblike: frontalna, individualna
Učne metode: branje, pogovor, delo z besedilom
Učni cilji:
Učenci
- spoznajo slikanico in znajo na kratko povzeti vsebino,
- razumejo obstoj izmišljenih stvari in obstoj realnih stvari,
- naštejejo, kdo vse sodeluje pri nastanku knjige.
Prostor: matična učilnica
Medpredmetne povezave: likovna vzgoja
Učni pripomočki: slike književnih oseb iz pravljic, magneti, vrečka, listi za risanje
Viri in literatura:
- Alex Cousseau, 2010: Mamuti, velikani, vesoljci in moja sestrica. Radovljica: Didakta.
POTEK UČNE URE:
Del ure in čas | Učne oblike in pripomočki | Učitelj/-ica | Učenci | |
---|---|---|---|---|
Uvodni del
10 min |
Frontalna.
Slike književnih oseb iz pravljic, magneti, vrečka. |
Pozdraviva učence in se jim predstaviva. Poveva, da če bi kdo rad med uro kaj povedal, naj dvigne roko. Ko zaslišijo zvok ropotulje naj se umirijo, zaprejo usta in pogledajo k nama.
Uvodna motivacija Ena od naju pove nekaj o sebi: »Učenci, rada bi vam povedala nekaj o sebi. Že od malega zelo rada berem in zato me skozi življenje spremljajo različni pravljični junaki . Nekaj izmed njih jih imam danes s seboj. Kam so se skrili?« Druga pove: »Tukaj, v vrečki so. Ali pogledamo, kdo nas bo prvi pozdravil?« Ena od naju iz vrečke povleče eno sliko. Pokaževa jo učencem in vprašava, ali vedo kdo je na sliki. Npr. iz vrečke potegneva sliko Sovice Oke. Postaviva vprašanji:
Enako ponoviva tudi z ostalimi slikami, dokler ni vrečka prazna. Slike sproti z magneti pritrdiva na tablo. Učence vprašava, če je njim blizu še kateri od junakov, ki jim midve nimava s seboj. Nato napeljeva pogovor na termin obstaja/ne obstaja. Sprašujeva:
Napoved besedila »Danes vam bova prebrali pravljico, ki opisuje obstoj pravljičnih likov v knjigi. Njen naslov je: Mamuti, velikani, vesoljci in moja sestrica. Napisal jo je Alex Cousseau, ilustrirala pa jo je Nathalie Choux."
Premor pred branjem »Sedaj se umirite in dobro prisluhnite zgodbi.« |
Sedijo v kotičku.
Poslušajo in odgovarjajo na najina vprašanja.
»Da.«
»Sova.« »Sovica Oka.«
»Ne.« »Pisatelj ali pisateljica.« »V pravljičnem svetu/v knjigi.« »Pisatelj, ilustrator in založnik.« »Pesnik.« »Vsak.«
| |
Osrednji del.
25 min |
Frontalna.
Slikanica. |
Dialoško prebereva besedilo. Ena kaže ilustracije, druga pa ima odprto knjigo proti sebi.
Nekaj trenutkov počakava, da si učenci uredijo vtise o prebranem.
Vprašanja za razumevanje
»Pa si še enkrat poglejmo kam sta odšla.« Prelistamo slikanico in se osredotočimo na ilustracije.
|
»Da/ne. Ker ...«
»Mamut (otrok), očka in mama mamuta, velikanček, vesoljci,ovce ...« »Na sprehod.« »V knjigo.« »Mesto, travnik, gozd, ovce, palčke ...«
»Tam, ko jaha ovco in pozdravi mamuta.« »Krade ovce velikančku.« »Da.« »Podobna je veliki skledi za juho.«
»Velikanček.« »Da. To je otrok velikana.« »Izgubil je ovce, ki mu jih je ukradel vesoljec. Mamut mu jih poskuša dobiti nazaj, a je prepozen (velikanček joka). Velikanček vpraša bralca, če mu lahko nariše ovco. Potem je vse odvisno od bralca (če mu bo narisal ovco, velikanček ne bo lačen).«
»Sestrico, pravo sestrico.« »Da/ne ...« | |
Zaključni del.
10 min |
Individualna.
Listi. |
Poustvarjalne naloge Učence pozoveva, da se usedejo na svoja mesta. Razdeliva jim liste. Na liste bodo risali svojega domišljijskega junaka, ki obstaja samo v njihovih glavah in ne v realnem svetu.
|
Učenci rišejo. |